Kadınlar için zeytin ağacına 354 kurdele

Kadınlar için zeytin ağacına 354 kurdele
banner3

Her yıl geleneksel olarak farklı bir temayla düzenlenen İzmir’i Turuncuya Boya etkinlikleri, bu yıl BM’nin “Kadına Şiddetle Mücadele” çağrısına destek veriyor. İzmir Amerikan Koleji (ACI) öğrencileri de İzmir’de ve tüm dünyada süren bu etkinlikler kapsamında kadınlara yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla özel bir beste yapıp seslendirdi.İZMİR (İGFA)- Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 25 Kasım günü 1999 yılında ilan edilen Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında, farklı ülkelerde kadınlara yönelik şiddete ve insan haklarına dikkat çekmek için etkinlikler yapılıyor. İzmir’de her yıl geleneksel olarak düzenlenen İzmir’i Turuncuya Boya etkinliği de BM’nin çağrısına kulak vererek, bu yılki temasını kadına şiddet olarak belirledi. Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla İzmir turuncuya boyanıyor.

Türkiye’nin en köklü okullarından İzmir Amerikan Koleji’nin (ACI) öğrencileri de İzmir’i Turuncuya Boya etkinliklerine ve tüm dünyada devam eden “Kadına Şiddetle Mücadele/Orange The World” takvimine dâhil oldu. Okulun Lise 2 sınıfı öğrencilerinden oluşan orkestrası, kadın cinayetlerine ve kadına şiddete karşı bir şarkı besteledi ve seslendirdi. Okulun HE FOR SHE Kulübü tarafından organize edilen etkinlikte, orkestra öğrencileri yazdıkları besteyi kampüste çaldı ve seslendirdi.

Etkinlikler kapsamında ayrıca 2021 yılında öldürülen 354 kadın adına ölümsüzlüğü temsil eden zeytin ağacına 354 kurdele asıldı, iki bank turuncuya boyandı. Ancak etkinlik günü bile katledilmiş kadın sayısına ve ağaca asılan kurdelelere yenileri eklendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner27

banner28