Bursa Uludağ'a 'atıksız zirve' tırmanışı

Bursa  Uludağ'a 'atıksız zirve' tırmanışı
banner3

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Nokta Dağcılık Spor Kulübü tarafından Türkiye Dağcılık Federasyonu himayesinde ‘Sürdürülebilir Uludağ İçin Atıksız Zirve’ tırmanışı gerçekleştirildi.BURSA (İGFA) - Uluslararası Dağ Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleşen programın birinci bölümünde; Merinos Atatürk Kültür ve Kültür Merkezi’nde(Merinos AKKM) ‘Sıfır Atık Yaşam’, ‘Sıfır Atık Zirve’, ‘Sürdürülebilir Sıfır Atık ve Doğada Yaşam’ başlıklı söyleşiler gerçekleştirildi. Dağcı Emin Ali Kalcıoğlu, sevenleri için kitabını imzalarken, kısa film gösteriminin yapıldığı etkinlikte ‘ödüllü dağ fotoğraflarından oluşan’ sergi açıldı.

Etkinliğin ikinci gününde ise Uludağ zirveye tırmanış programı yapıldı. Pazar sabahı saat 07.00’da Merinos AKKM Kuzey Kapısı’nda buluşan 124 dağcı, kayıtların tamamlanmasının ardından Büyükşehir Belediyesi’nin tahsis ettiği araçlarla yola çıktı.

Uludağ 1. Oteller Bölgesi’nde Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Prof.Dr. Ersan Başar, bilgilendirme konuşması yaparak ‘Atıksız Zirve’nin anlamına dikkat çekti. Pilot bölge olarak Bursa-Uludağ’ın seçildiği uygulamanın tüm zirve ve dağcılık faaliyetlerinde devam edeceğini dile getiren Başar, sürdürülebilir dağcılık ve Atıksız Zirve’nin ‘doğayı temiz bırakmaktan’ çok daha fazlası olduğunu vurguladı. Burada asıl hususun hiç atık üretmemek olduğunu ifade eden Başar, ayrıca sürdürülebilir dağcılık misyonuna dikkat çekerek, yeni uygulamaların çok yakında açıklanacağını belirtti.

İstanbul, Muğla, Sivas, Ankara, Rize, Erzurum, Kırıkkale ve Bursa’dan 124 dağcı, Beden Terbiyesi Tesisleri önünden tırmanışa geçti. Eski Cip Yolu ve Kapı rotalarını izleyen dağcılar, zorlu hava şartları etkisini artırmasına rağmen tırmanışı sürdürdü. Rasat Düzü Mevkii’ne çıkmak üzere Kapı rotasından sırta ulaşıldığında ise şiddetli fırtına yaşandığı için dönüşe karar verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner27

banner28