Erdoğan, Birleşmiş Milletler'den seslendi

Erdoğan, Birleşmiş Milletler'den seslendi
banner3

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel bir felaketin üstesinden ancak küresel dayanışma ve işbirliği ile gelineceğini belirtti. "Salgında küresel dayanışma açısından iyi bir imtihan verilemedi" diyen Erdoğan, "Milyonlarca insanın hayatını kaybettiği bir dönemde farklı yöntemlerle aşı milliyetçiliğinin halen sürdürülüyor olması yüz kızartıcıdır. Yerli aşımız Trukovac'ı yakın zamanda tüm insanlığın istifadesine sunacağız" diye konuştu.

Türkiye'nin bir yandan 4 milyon Suriyeliye kucak açarken terör örgütlerine karşı da mücadele ettiğini belirten Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de siyasi çözüm için güçlü bir irade ortaya koyması gerektiğini savunarak, "Bölgedeki terör örgütleri arasında ayrım yapılması, bunların taşeron olarak kullanılması kabul edilmez" dedi.

Afganistan'dan yeni bir göç akını ihtimaliyle karşı karşıya olunduğunu belirten Erdoğan, yeni göç dalgalarını karşılamaya ne imkanı, ne de tahammülleri olduğunu söyledi. "Doğu Akdeniz'deki sükunetin devamı ortak çıkarımızdır" ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı, "AB'ye üyelik sürecindeki kararlılığımızı sürdürüyoruz" dedi.
İklim değişikliği sorununa de değinen Erdoğan, "Dünya mülteci krizine çözüm bulamadı. İklim krizinden kaynaklı göçle nasıl mücadele edecek?" diye sordu "Dünya beşten büyüktür tespitini iklim değişikliği hususunda da tekrarlıyoruz" diyen Erdoğan, "Tabiata en büyük zararı kim verdiyse, doğal kaynakları kim vahşice sömürdüyse iklim değişikliğiyle mücadeleye en büyük katkıyı da onlar yapmalıdır" dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner27

banner28