banner24

Gemlik Belediyesi’nden metruk bina temizliği

Sit alanındaki metruk binalar Anıtlar Kurulu yetkilileri nezaretinde yıkıldı.

Gemlik Belediyesi’nden metruk bina temizliği
banner3

Sit alanındaki metruk binalar Anıtlar Kurulu yetkilileri nezaretinde yıkıldı.

Vatandaşların şikayetlerini değerlendiren Gemlik Belediyesi, mahallelerde çevreye tehlike saçan ve özellikle geceleri istenmeyen görüntülerin meydana gelmesine neden olan metruk binaların yıkımına devam ediyor.

Osmaniye Mahallesi’nde kullanılmayan üç metruk bina, bulundukları özel durum nedeniyle yetkililer nezaretinde yıkıldı. Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin gerçekleştirdiği yıkımda Temizlik İşleri ve Zabıta ekipleri de hazır bulundu. Osmaniye Mahallesi Muhtarı Mustafa Altay da ekiplere destek oldu.

Sit alanında yoğun çalışma

Nusretiye Sokak’ta 3. Derece Sit Alanı içinde olduğu öğrenilen 43, 45 ve 58 numaralı binalar, ayrıntılı güvenlik önlemleri ile yıkıldı. Zabıta ekipleri şeritle kapattıkları binalar çevresine kimseyi yaklaştırmazken Temizlik İşleri de sulama yaparak yıkım sırasında toz kalkmasına engel oldu. Öte yandan binalar sit alanı içinde olduğu için çalışma sırasında çevre ve yüzeye zarar verilmemesine özen gösterildi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğü de ekipleri yıkım sırasında incelemelerde bulundu. Yıkım herhangi bir problem yaşanmadan tamamlandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan belediye yetkilileri, binaların Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğü tarafından sit alanına yapılmış olduğunun tescillendiğini, çevresinde tarihi çeşme ve duvar gibi bazı eserlerin bulunduğu binaların eser statüsünde olmadığını fakat bulundukları bölgede bina yapılmaması gerektiğini dile getirdiler. Öte yandan mahalle sakinlerinin diğer metruk binaların yıkılması için de dilekçe verdikleri kaydedilirken uygun şartlar sağlandığında gerekli yıkım ve temizlik işlemlerinin gerçekleştirilmeye devam edeceği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2019, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner27

banner28