banner24

Faturalarla Birlikte Sular da Azaldı

Bursa’da tamamı ilçe belediyelerine aktarılmak üzere su faturalarına yansıtılan katı atık bedellerinin meclis kararıyla iptal edilmesi sonrasında, ortalama yüzde 30’a tekabül eden indirimli yeni faturalar adreslerine gönderilmeye başlandı.

Faturalarla Birlikte Sular da Azaldı
banner3

Bursa’da tamamı ilçe belediyelerine aktarılmak üzere su faturalarına yansıtılan katı atık bedellerinin meclis kararıyla iptal edilmesi sonrasında, ortalama yüzde 30’a tekabül eden indirimli yeni faturalar adreslerine gönderilmeye başlandı. Ancak Gemlik'te son 1 haftadır sularda azalma hatta akşam saatlerinde kesintiler yaşanmaya başlandı. 

Özellikle Gemlik'te Demirsubaşı Mahallesi ve Osmaniye Mahallesi'nde vatandaşın Buski'ye olan tepkisi her geçen gün artıyor. Son bir haftadır Gemlik'in merkez mahallelerinden olan Demirsubaşı Mahallesi ve Osmaniye Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar sık sık su kesintilerinin yaşandığını, Buskiye yapılan şikayetlerin ise sonuçsuz kaldığından şikayet ettiler. 

Depolarda Su Miktarı Yetmiyor mu?

Son günlerde akşam saatlerinde yaşanan su kesintilerinin artması, depolardaki suların azaldığının bir işareti mi? sorularını da beraberinde getirdi. Buski tarafından hiç bir açıklama yapılmazken, su faturalarının katı atık bedellerinin alınmaması ile düşmesi vatandaşı daha da kızdırdı. Paramızla rezil oluyoruz diyen bazı vatandaşlar : "Su faturaları düşecek diye müjdeli haber aldık, ama beraberinde sularımız kesiliyor. Biz faturamızı öderiz sıkıntı yok, ama sularımız yeterki kesilmesin. Korona ile mücadelede hijyen önemli diyorlar ama sularımızı kesiyorlar. Bunu yapmasınlar bir arıza varsa bir sorun varsa da bizimle paylaşsınlar." şeklinde konuştular.

"Katı Atık Bedeli Alınmayacak"

Yeni tarifeye göre daha önce 56.50 TL olan bir su faturasının bedelinin 31 TL’ye indiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Katı Atık Toplama Bedeli uygulamasına 1 Ekim 2020 tarihi itibariyle son verdik. Bundan sonra katı atık toplama bedelleri için vatandaş, ikamet ettiği ilçe belediyesi ile muhatap olacak” dedi.

Bursa’da vatandaşın hayatını kolaylaştırmak için canla başla çalışan Büyükşehir Belediyesi, 30 büyükşehirden içlerinde Bursa’nın da bulunduğu 7 kentin aldığı diğerlerinin ise almadığı ve bu yüzden de şehirlerarasında eşitsizlik meydana getiren katı atık bedeli uygulamasını meclis kararı ile iptal ederek, su faturalarında yüzde 30 civarında bir indirimin gerçekleşmesini sağlamış oldu. Belediye meclisinin eylül ayı oturumunda, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın önergesiyle, su faturaları yoluyla ilçe belediyeleri adına tahsil edilen Katı Atık Toplama Bedeli tutarının kaldırılması sonrası dağıtımına başlanan ilk faturalar vatandaşın yüzünü güldürdü.

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi eylül ayı oturumunda; AK Parti, MHP ve İYİ Parti meclis üyelerinin kabul, CHP meclis üyelerinin ise çekimser oyu ile kabul edilen karar, kamuoyu tarafından da olumlu karşılandı. Başkan Alinur Aktaş, her fırsatta su faturalarının yüksekliği üzerinden Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirenlerin ‘alınan bu kararla birlikte’ karşılıksız kaldığını belirterek, “Bursalıların menfaatlerini korumak ve hayatını kolaylaştırmak, asli görevimizdir. Su, hayati bir ihtiyaçtır ve bunu elimizdeki imkanlar dahilinde en ekonomik, kesintisiz ve sağlıklı bir şekilde vatandaşa ulaşması için tüm gayretimizle çalışacağız” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nce alınan karara göre, Katı Atık Toplama Bedelleri artık ilçe belediyelerinin kendi imkanlarıyla gerçekleşecek. Meclisteki karar sonrası Yıldırım, Mustafakemalpaşa, İznik ve Kestel belediye başkanları açıklamada bulunarak, bu konuda hukuki bir düzenleme alınana kadar vatandaşlardan hiçbir şekilde katı atık bedeli almayacaklarını açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2020, 15:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner27

banner28