Bursa'da işletmeciler isyanda!

Bursa'da restoran ve kafe işletmecileri, pandemiden dolayı mekanlarının kapanmasıyla zor durumda kaldıklarını belirterek, yetkililerin bir an önce bu meseleye çözüm bulmasını talep etti. Podyum Park'ta toplanan grup yetkililere seslendi.

Bursa'da işletmeciler isyanda!
banner3

Bursa'da restoran ve kafe işletmecileri, pandemiden dolayı mekanlarının kapanmasıyla zor durumda kaldıklarını belirterek, yetkililerin bir an önce bu meseleye çözüm bulmasını talep etti. Podyum Park'ta toplanan grup yetkililere seslendi.

İşletmeciler ve hizmet sektörü çalışanları seslerini duyurmak için buluştu. 

Pandemi döneminde büyük zorluklarla boğuşan işletmeciler ve hizmet sektörü çalışanları, seslerini duyurmak için basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Podyum Park'ta yapılan basın açıklamasına çok sayıda işletmeci ve hizmet sektörü çalışanı katıldı. Basın açıklamasını, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Hizmet Ticaret Komisyonu Başkanı Turgay Güler ve Nilüfer Kent Konseyi Başkanı ve işletme sahibi Neslihan Binbaş yaptı.

"TEDBİR ALINMAZSA HEM SOSYAL HEM EKONOMİK OLARAK BÜYÜK BİR YIKIM YAŞAYACAĞIZ"

BTSO Hizmet Ticaret Komisyonu Başkanı Turgay Güler, yaptığı konuşmada şunları kaydetti: "Bu dördüncü pazartesi, yine sesimizi duyurmak için birlikteyiz. Sizlerle ilk buluştuğumuzda ilk basın buluşmamızda Neslihan Başkan 'Sesimizi duyan var mı? Ankara sesimizi Duyuyor musun?' diye sormuştu.

2 milyona yakın çalışan 8 milyona yakın sektör mağduru olarak Ankara'ya seslenmiştik. Bugün biliyoruz ki Ankara'ya sesimiz ulaştı. Bu konudaki katkılarınız için değerli basın mensuplarına da ayrıca teşekkür ederim. BTSO da olağanüstü gündemle , yüz yüze yaptığımız bir toplantı ile Bursa Milletvekili ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, Bursa Milletvekili Refik Özen, Ak Parti Bursa il Başkanı Davut Gürkan ile BTSO Başkanı İbrahim Burkay ,BTSO Yönetimi ve Hizmet Ticaret Konseyi Temsilcileri olarak bir araya geldik. Haftalardır yinelediğimiz, pandemi kaynaklı yaşadığımız sorunları aktardık, çözüm önerilerimizi ilettik. Sorunlarımız büyük, çözüm için bütün tarafların yapıcı ve çözüm odaklı katkısına ihtiyacımız var. Konuya ilişkin arayan ve destek mesajlarını ileten tüm Vekillerimize ayrıca teşekkür ediyoruz. Hizmet sektörü işletmelerinin ve çalışanlarının hali yangın yeri. Acilen tedbir alınmazsa hem sosyal hem ekonomik büyük bir yıkım yaşayacağız. Şimdi Ankara'dan haber bekliyoruz!"

"CAN SUYUNA İHTİYACIMIZ VAR"

Nilüfer Kent Konseyi Başkanı ve işletme sahibi Neslihan Binbaş, tüm işletmeci ve sektör çalışanları adına isteklerini şöyle sıraladı: 

Biz işletmeler olarak daha fazla borç stoğu biriktirmek istemiyoruz. İşletmelerimizi tekrar açabilmek için acilen hibe desteği istiyoruz "Can suyu"na ihtiyacımız var. Nisan ayında 1. Pandemi döneminde aldığımız kredilerin , en az iki yıl ödemesiz ve aynı faiz oranları ile yeniden yapılandırılmasını istiyoruz! Kapalı veya faaliyetleri kısıtlanan işletmelerin kiralarının kamu- kiralayan ve kiracı arasında külfetin eşit olarak bölünmesi sureti ile çözülmesini istiyoruz! Kamu alacaklarının yapılandırılmasının pandemi döneminin bitimine kadar uzatılmasını, Sektörümüze ait yapılandırılma ödemelerinin ise 2022 tarihinden itibaren başlamasını istiyoruz! Kapanan yada faaliyetleri kısıtlanan işyerlerimizde çalışanların kısa çalışma ödeneklerinin asgari ücret düzeyine çekilmesini ,ayrıca ücretsiz izin kapsamında olanlara yapılan desteklerin aynı oranda arttırılmasını istiyoruz! Haksız rekabete neden olan uygulamalara derhal son verilsin. Ticaret barışını zedeleyen ,adalet anlayışını yaralayan, sektörel ayrıcalıklardan vazgeçilmesini istiyoruz! Birinci pandemi döneminde olduğu gibi kapalı ve kısıtlı İşyerinde "Yasal Takip"lerin durdurulmasını istiyoruz. AVM ve uçaklarda olduğu gibi işletmelerinde HES Kodu ve gerekli tedbirler alınarak bir an önce açılmasını istiyoruz."

"DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI"

Müzik İnsanları Derneği Sözcüsü Asef Okan Yağcı, "İşletmeler kapalı olunca doğal olarak biz müzik insanları da çok etkilendik. Artık herkesin bizi görmesini istiyoruz. İşletmecilerin, mekan sahiplerinin ve burada çalışan herkesin artık dayanacak gücü kalmadı" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2021, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner28