banner47

Bursa Mag-Der Tatbikatın Ardından Haftasonu Boyunca Enkaz Eğitimine Devam Etti

Bursa Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği 6 Haziran Perşembe günü AFAD tarafından Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde Gemlik’te gerçekleştirilen büyük deprem tatbikatının ardından haftasonu boyunca uygulamalı enkaz eğitimine devam etti. 

Bursa Mag-Der Tatbikatın Ardından Haftasonu Boyunca Enkaz Eğitimine Devam Etti
banner3

Gemlik Orkent Sitesi enkaz alanında Bursa Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği il başkanı Yusuf Yumru liderliğinde gerçekleştirilen eğitim süresi boyunca kaba arama, görsel arama, sesli arama, köpekle arama gibi enkaz arama türlerinin yanı sıra arama kurtarma ekipmanları kullanılarak enkaz içine müdahale yöntemleri konu edinildi.  

Çeşitli jeneratörler, aydınlatma ekipmanları, havalı kaldırma sistemleri (hava yastıkları), hidrolik kesici ve ayırıcılar, kırıcı ve deliciler (çeşitli ebatlarda hiltiler), odun kesme motorları, spiral beton kesiciler, tahkimat malzemeleri kullanarak enkaz içi kurtarma çalışması yapan gönüllüler enkaz temizliği, tahkimat kurma, dehliz ve baca açma gibi yöntemler deneyerek senaryoda enkaz içerisinde kalan afetzedelere ulaşmaya çalıştılar. Enkaz üzerine kurdukları yüksek açı hava kurtarma hattını önce kendileri deneyimlediler, sonra da enkaz içerisinden çıkardıkları yaralıları bu hat üzerinden taşıdılar. Konuşlanma alanına kurdukları çadırlarda konaklayan arama kurtarma ekibi üyeleri bu çalışmaya haftasonu boyunca hız kesmeden devam ettiler.  

Eğitim süresince desteklerini esirgemeyen Türk Kızılay Gemlik Şubesi ve Selçuk Aydın Madencilik ve Hafriyat yıkım şirketine teşekkürlerini ileten Bursa Mag-Der il başkanı yardımlaşma ve dayanışmanın önemine işaret etti. 

Başta depremler olmak üzere her türlü afete karşı hazırlık, afet risklerinin azaltılması ve afet durumunda bağlı bulunulan ekipler gelene kadar ilk müdahaleyi yapmak amacıyla gönüllülük esaslı hizmet veren Bursa Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği yaptığı bu eğitimle başta Gemlik ve Orhangazi ilçeleri olmak üzere tüm  insanlık için olası afet risklerine karşı hizmet verebilecek arama kurtarma ekiplerine deneyim kazandırmayı hedefliyor.

burak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner27

banner23

banner28